Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

PR

4 tipy na skrášlenie home office pracovne

Práca z domu je v súčasnosti čoraz častejšia. Aby ste však ušetrili čas a energiu, ktorú by ste inak venovali cestovaniu na pracovisko, je dôležité svoju home office pracovňu skrášliť a upraviť. Ako si zariadiť efektívnu home office pracovňu, si povieme v našom článku.

 

 

Vymedzte si svoj pracovný priestor

Pri práci z vlastnej home office pracovne by ste sa mali cítiť minimálne tak dobre, ako na pracovisku. To v prvom rade znamená zabezpečenie minimálnych pracovných podmienok – vlastný stôl, počítač, tlačiareň, kancelárske potreby… Samozrejme s podmienkou, že tieto veci budete používať iba vy. Hľadanie ceruziek, papierov a fixiek, ktoré si deti požičali na hranie, vám na pracovnej pohode nepridá.

Začnite vymedzením svojho osobného priestoru na prácu, najlepšie jednej celej miestnosti. V prípade, že nemáte možnosti na vytvorenie samostatnej pracovne, mali by ste sa pokúsiť aspoň o psychologické vymedzenie. Rozhovor s členmi rodiny určite pomôže – vysvetlite im, že máte svoj pracovný režim, ktorý treba rešpektovať.

Vymedziť priestor vo vašej home office pracovni vám pomôže napríklad aj drevená vitrína na dokumenty či knihy. Ideálne s presklenými alebo zrkadlovými dvierkami a šuflíkmi, prípadne s poličkami za drevenými dvierkami. Dosiahnete tým nielen vymedzenie priestoru, ale aj vkusný dizajn interiéru.

Ak potrebujete ušetriť priestor a získať väčší úložný priestor, je dobrým nápadom využiť možnosti drevenej skrine z masívu.

Tip

Vyvarujte sa práci z postele, alebo z gauča. Obe tieto miesta má totiž váš mozog zafixované ako miesta relaxu, a tomu prispôsobuje aj úroveň vašej aktivity. To vám určite na efektivite práce nepridá.

Pochopiteľne, pri renovácii a úprave pracovného priestoru treba pamätať aj na odvoz starého nábytku. Najlepšie profesionálnou firmou, ktorá sa postará nielen o samotný odvoz nábytku, ale aj o jeho ekologickú likvidáciu.

 

Zabezpečte si dostatok prirodzeného svetla

Prirodzené denné svetlo je pre ľudský organizmus dôležité. Preto čím viac si ho vo svojej pracovni zabezpečíte, tým lepšie aj pre vašu prácu. Základom v tomto smere je presunúť svoj pracovný stôl ku oknu.

V tomto smere je tiež šikovné siahnuť po LED svetlách, najmä ak pracujete aj v noci. Ide síce o drahšiu variantu, ale ušetria viac ako polovicu spotreby úspornej žiarovky. Na trhu je možné dostať rôzne LED pásiky, pomocou ktorých si tak celý priestor môžete aj vkusne skrášliť.

 

Obklopte sa zeleňou

Počuli ste už o biofílii? Nie? Vedzte, že ide o obyčajnú a prirodzenú ľudskú radosť, ktorú cítime keď sme obklopení rastlinami. Ani vaša home office pracovňa by nemala byť výnimkou. Zelená farba totiž evokuje pocit sviežosti a pokoja, pričom dokáže zvýšiť sústredenie a znížiť stres. Rastliny zároveň čistia vzduch od oxidu uhličitého, ktorého nadmerná koncentrácia v miestnosti uspáva a sťažuje kreatívne myslenie.

Pochopiteľne, zelené rastliny sú tiež ideálnym prostriedkom, ako si skrášliť pracovné prostredie. Vhodnými rastlinami sú napríklad paprade, brečtany alebo dracény. Pokiaľ starostlivosť o rastliny nepatrí medzi vaše najsilnejšie stránky alebo ste alergik, presuňte si svoj pracovný kút tak, aby ste mali na zeleň aspoň výhľad.

 

Farby a dekorácie

Čo sa týka farebnosti a rôznych estetických doplnkov, tak opatrne s nimi. Z farieb sú najvhodnejšie neutrálne (biela, piesková…), prípadne teplé farby, ktoré vytvárajú príjemné pocity (zelená…).

Vyvarujte sa koncentrovaniu príliš veľa výrazných farieb spolu na jednom mieste. Napríklad v podobe farebných obrázkov na stene alebo na nástenke. V tomto smere je úplne postačujúcich zopár motivačných citátov.

Pamätajte tiež, že rôzne sviečky, zrkadlá či noviny na pracovný stôl nepatria. Nevypláca sa to preháňať ani s fotkami, pretože iba zbytočne odvádzajú pozornosť.

 

Rada na záver

Nezabudnite, že tak ako aj v ostatných oblastiach života, aj pri zariaďovaní home office pracovne je dôležitejšie uprednostniť zdravie pred dizajnom. Napríklad niektoré typy dizajnových stoličiek sú síce na oko veľmi vkusné, no dlhodobé sedenie na nich zdraviu neprospieva. Uprednostnite radšej pohodlné, ergonomické kreslo, ktoré bude šetriť vašu chrbticu.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Jobee.sk. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie na témy kariéra, motivácia a pracovný život.