Aký bude svet po pandémii? Môžeme sa len domnievať…
Pandémia nám vzala pokoj na duši, voľnosť pohybu a čo je najhoršie, aj blízkych ľudí. Aj vy ste si už určite mnohokrát povzdychli – keby sa to už všetko skončilo. Ale vieme si vôbec predstaviť život po pandémii? Bude ako predtým? Horši, lepší?
Obsah článku:
Pri pandémii, počas ktorej umierajú ľudia na celej Zemi je ťažké hovoriť o pozitívach. Človek je však adaptabilný tvor a hľadá zmysel aj v náhodných a tragických udalostiach. Ozývajú sa hlasy, ktoré vnímajú väčšiu spolupatričnosť a návrat ľudí k ich koreňom.
Z miest, pokiaľ je to možné, sa mladé rodiny sťahujú na vidiek, aby sa mohli slobodne nadýchnuť. Hoci domáce vyučovanie dáva zabrať psychike, niektoré mamičky sa v ňom doslova našli a vnímajú aj jeho pozitíva, napríklad v zníženej miere šikany medzi spolužiakmi. Ale zmenil sa aj náš hlavný problém – extrémne konzumný spôsob života?
Konzumný spôsob života
Za posledné desaťročia prebiehal rozvoj sveta príliš rýchlo a to, čo kedysi robili naše babičky sa dnes nevyhnutne stáva trendom. Ľudia vo veku nad 40 rokov potvrdia, aká vzácnosť bola kedysi plastová uzatvárateľná dóza – nechávali sme si ich napríklad od jogurtov či od zmrzliny. Dnes ich bez problémov vyhodíme len preto, že sa na nich ošúchal obrázok.
Jednorazové plasty sa stali pálčivým problémom, ktorý sa snažia zahojiť zero waste obchody. Nekladú dôraz iba na vyhýbanie sa plastom, nájdete v nich totiž hlavne lokálne produkty a často aj v bio kvalite. Počas pandémie sa stali útočiskom ľudí, keď už nikde inde nebola múka a svoju ľudskosť dokázali aj tým, že začali rozvážať celé nákupy až domov.
O tom, že bezobalové obchody podporujú rozvoj celej komunity sa môžete presvedčiť aj na vlastnej koži. Niektoré organizujú workshopy, iné pridávajú náučné príspevky na instagram alebo píšu blogy a ponúkajú zero waste tipy pre život bez odpadu.
Keď mnohí ľudia prichádzali o prácu a trpeli tým aj ich rodiny, viac sme si uvedomili, aké podstatné sú dôstojné podmienky pre život a schopnosť postarať sa o svojich najbližších.
Nízke ceny nebývajú fér … pre druhých
Často sa skloňovala téma fast fashion a fair trade, pretože sme si pálčivejšie uvedomili, že nízke ceny u nás znamenajú otrockú prácu v iných častiach sveta. V oblasti jedla a pitia je dobré staviť na našich dvoch miláčikov – fair trade čokoládu a fair trade kávu, bez ktorej si nevieme predstaviť ani jedno ráno.
Hoci pri iných produktoch je možné staviť na lokálnosť – potraviny pestované a spracúvané lokálne sú pre planétu menšou záťažou ako tie, ktoré sú dovážané z druhej strany zemegule. Možno to znie neuveriteľne, ale jablká majú podobné vitamíny ako pomaranče. V móde sme si zase vystačili s teplákmi a niektorí z nás konečne využili funkčné športové oblečenie, ktoré sme nakúpili v eufórii novoročných predsavzatí. Okrem toho viedli tepláky a lacná móda dostala aspoň na chvíľu stopku.
Vrátime sa po pandémii k nakupovaniu zbytočností? Alebo sme sa k nemu vrátili už teraz, iba sme zmenili obchodné centrá za e-shopy? To ukáže iba čas.
Pokles emisií
Obrovskou zmenou bolo zároveň uzavretie hraníc mnohých krajín a zníženie počtu letov, pričom používanie lietadiel vytvára jeden z najvýraznejších ekologických problémov. Náhly pokles emisií vo vzduchu priniesol so sebou nádej, že by sme mohli otepľovanie planéty reálne spomaliť a vyhnúť sa tak vzniku nových polopúští a strate vody.
Novým trendom by sa mohlo stať tzv. pomalé cestovanie, pri ktorom cestovatelia využívajú vlaky, vlastné nohy a bicykle. Zároveň trávia vo vybranej krajine viac času, neboja sa prostriedkov hromadnej dopravy a lepšie tak spoznávajú domácich obyvateľov a ich bežné každodenné rutiny.
Optimisti teda veria, že si po pandémii uchováme súdržnosť a budeme ohľaduplní k ľuďom i k planéte. Pridáte sa k nim?
obrázky: freepik com