Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

Motivácia

Kde hľadať motiváciu v práci? Inšpirujte sa

Určite ste už aj vy zažili deň, kedy sa vám nechce ani vyliezť, z postele a už vôbec nie ísť do práce medzi toľkých ľudí a tváriť sa šťastne zaujato? Také dni má každý z nás, čo ale robiť, ak počet dní bez motivácie a radosti z vykonanej práce, prevyšuje oproti tým „slnečným“ dňom kedy svoju prácu robíte s radosťou? Čo robiť aby bol každý deň slnečný a veselý?

 

 

Vráťte sa na začiatok svojej cesty

Zatvorte oči a predstavte si svoj úplne prvý deň v práci. Ako ste sa cítili? Čo vás najviac zaujalo? A kto sa vám prvý prihovoril? Skúste si spomenúť, prečo ste si vybrali práve túto prácu a hľadajte to, čo vám pohodu v práci ničí.

Ak už nič nepomáha, zahrajte si malú hru. Vstaňte ráno z postele a tvárte sa, že práve toto je váš prvý pracovný deň, všetko robte s nadšením aké ste cítili po prvý raz. Možno práve toto vám pomôže nájsť vo vašej práci to, čo vás tak napĺňalo a bavilo.

 

Ako v prvý deň práce

 

Zamerajte sa na svoje vízie a sny

Kde sa vidíte o 3 či 5 rokov? Máte jasno v tom, kam sa chcete dostať a čo chcete dosiahnuť? Jeden známy citát hovorí, že nie je dôležitý samotný cieľ, ale cesta za ním, pretože sa musíte neustále snažiť a zlepšovať. Tešte sa aj z malých víťazstiev, pretože každý jeden krôčik vás posúva bližšie k cieľu, veď: „Aj cesta dlhá tisíce míľ začína prvým krokom.“

 

Únik z reality

Nikto nevydrží nepretržite pracovať. Nájdite si chvíľku, ktorá bude patriť iba vám. Môžete chodiť do posilňovne, na prechádzky do prírody, na kávu s kolegami,… Z psychologického hľadiska je veľmi dôležité, aby ste sa raz sa čas dostali z toho večného kolotoča a oddýchli si od všetkých povinností a starostí pri niečom čo máte radi.

 

Načerpanie síl vo voľnom čase

 

Rozdeľte osobný život od toho pracovného

Keď ste v práci, pracujte a keď ste doma, zabudnite nato, aká krivda sa vám stala počas dňa. Užívajte si chvíle doma s rodinou či kamarátmi, oddychujte a čerpajte sily na nový deň. Naopak, ak ste dostali pochvalu od šéfa, stačí len malú, všetkým to do podrobností popíšte a poriadne túto pochvalu či iný úspech oslávte. Veď šéf predsa nechváli každý deň.

 

Prácu si rozdeľte na menšie časti

Keď prídete ráno do práce a na zozname máte kopu povinností, je samozrejmé, že radosť sa v tej hŕbe povinností kamsi vytratí. Rozdeľte si preto povinnosti na niekoľko menších častí, z ktorých každá jedna bude predstavovať ďalší schodík na ceste k cieľu.

 

Najťažšie je začať

Na každej práci je najťažší začiatok, keď už začnete, častokrát vám práca tak ubehne, že sa ani nenazdáte a všetko je hotové. Na začiatok si stanovte jasný plán, kedy a na čom budete pracovať a kedy je čas na kávu či Facebook. Najhoršie, čo môžete spraviť, je začať deň tým, že sa pripojíte na Facebook, Instagram a pozriete si niekoľko motivačných videí. Nič z toho za vás prácu totiž neurobí! Stratíte akurát množstvo času a práca vás bude nedotknutá čakať na stole.

Deň začínajte vždy prácou. Nielen preto, že ráno sme najaktívnejší a práca nám ide najviac od ruky, ale aj preto, že čím skôr stihnete svoje povinnosti, tým viac vám ostane času na zábavu. Donúťte sa pracovať prvých 5 minút, tie ďalšie už budú malina. Mozog sa totiž práve za 5 minút nastaví na činnosť, ktorú práve vykonávate a začne sa na ňu intenzívne sústrediť.

 

Nech už je vaša práca akokoľvek ťažká, náročná alebo nepríjemná, nikdy nezabúdajte, že v nej prežijete celú tretinu života. Snažte sa preto, aby ste do práce chodili radi a aby ste si, aj vďaka svojej práci, plnili všetky svoje sny.

Autor: Andrea Orlová
Zdroj foto: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Jobee.sk. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie na témy kariéra, motivácia a pracovný život.