Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

PR

7 rád, ako rozumne prežiť infláciu a zdraženie energií

V súčasnosti ohrozuje našu spoločnosť veľká vlna zdražovania v dôsledku veľmi vysokej inflácie. Nielen základné potraviny išli s cenami nahor, ale aj pohonné hmoty a všetky druhy energií. Preto sa čoraz viac ľudí zamýšľa nad tým, ako toto finančne nepriaznivé obdobie prežiť s čo možno najmenším stresom. O niekoľkých užitočných tipoch si povieme aj v našom článku.

 

Čo je inflácia?

Podľa mnohých definícií inflácia predstavuje nárast cien tovarov a služieb v plošnom meradle. To znamená, že za danú sumu peňazí si toho kúpime menej ako pred infláciou. O inflácii preto môžeme smelo povedať, že znižuje hodnotu meny v priebehu času.

Samozrejme, pri inflácii sú najdôležitejšie hlavne tie ceny produktov a služieb, ktoré stoja viac peňazí. Hlavným indikátorom miery inflácie je pritom mesačný index spotrebiteľských cien. Avšak pri meraní  inflácie zohľadňujeme všetky tovary a služby, ktoré domácnosti spotrebovávajú. Ide o nasledovné:

  • Predmety bežnej spotreby – potraviny, benzín…
  • Predmety dlhodobej spotreby – oblečenie, elektrické spotrebiče…
  • Služby – nájomné, kaderníctvo…

Prirodzene, nedvíhajú sa ceny potravín iba pre ľudí, ale aj pre našich domácich maznáčikov. Stále však v tomto smere môžete ušetriť. Napríklad kúpou granúl Essential v „ľudskej kvalite“, ktoré sú pripravované z čerstvých aj sušených surovín. Kvalitné granule sú totiž základným predpokladom toho, aby ste na veterinára míňali čo možno najmenej peňazí.

A teraz už konkrétne k jednotlivým tipom.

 

1. Urobte si poriadok vo financiách

Nielen v období vysokej inflácie je dôležité vyznať sa vo svojich financiách. Avšak práve v tomto období nás neznalosť môže vyjsť najdrahšie. Je preto dôležité zamerať sa na nasledovné:

  • Prehľad v príjmoch a výdavkoch – napríklad pomocou aplikácie alebo Excel tabuľky. Spíšte si všetky očakávané príjmy a výdavky, ktoré je treba rozdeliť na jednotlivé položky. Výdavky nemôžu prevyšovať vaše príjmy.
  • Úspory – šetriť treba pravidelne a dostatočne (aspoň 15% z každej mesačnej výplaty). Odporúčaná výška úspor je minimálne 6 mesačných príjmov.
  • Nespadnúť do dlhovej pasce – vyhnite sa hlavne kreditkám a dlhom s vyšším úrokom než 10%. Rovnako nie je dobrým nápadom plátať splácanie pôžičky ďalšou pôžičkou.
  • Investovanie – pamätajte, že najlepšou obranou proti inflácii je investovanie. Ideálne je najmä investovanie do fondov, pri ktorých je vyšší predpoklad ich zhodnotenia nad mieru inflácie. Vhodné je ale tiež investovanie do nehnuteľností, dlhopisov, akcií alebo drahých kovov.

 

2. Myslite na svoje zdravie

Nielen športovaním a zdravou životosprávou podporujeme naše zdravie. Veľmi dôležitý je aj kvalitný spánok. V tomto smere je najlepšie investovať do kvalitnej a lacnej postele s matracom a roštom. Ušetríte si tak možné budúce nepríjemnosti s chrbticou a pohybovým aparátom.

Tip

Za matrace nie je nutné minúť celý majetok. Aj niektoré najlacnejšie matrace 160×200 cm disponujú schopnosťou dokonale sa prispôsobiť tvaru vášho tela.

 

3. Nakupujte s rozumom

Pokiaľ chcete pri nákupoch ušetriť, je prvým krokom sledovanie letákov. V prípade, že je niečo trvanlivé v akcii (ryža, cestoviny…), kúpte si to do zásoby. Takýto nákup vás síce jednorazovo vyjde drahšie, ale budete mať záruku, že nemusíte chodiť každú chvíľu po základné potraviny a kupovať ich prípadne za vyššiu cenu. Dôležité je tiež myslieť na to, aby ste si nakúpili iba to, čo naozaj potrebujete. Pripravte si preto ešte doma zoznam vecí, ktoré potrebujete nakúpiť.

Rovnako pomôže, ak sa v obchode zameriate na potraviny tesne pred uplynutím lehoty trvanlivosti – s minimálne 50% zľavami, alebo krátko pred končiacou zárukou. Tá napríklad v prípade jogurtov vôbec nevadí. Preto ak ich máte radi a viete, že ich za krátky čas skonzumujete, tak neváhajte a kupujte.

Naopak, vyvarujte sa balených výrobkov. Kúpiť vákuovo balenú šunku či salámu je síce veľmi pohodlné, ale zároveň aj drahé riešenie. Preto tieto výrobky si kúpte radšej vážené a v celku. Veď nakrájať si ich môžete aj doma, a celkom zadarmo.

 

4. Šetrite elektrinou

V tomto smere je absolútne nevyhnutné vymeniť všetky klasické žiarovky za úsporné, alebo ešte lepšie za LED svietidlá. Pokiaľ práve potrebujete kupovať elektrospotrebič, tak samozrejme iba s čo možno najvyššou úsporou – označenie A+++. Nezabudnite ich po použití ihneď vypínať z elektrickej siete.

Pamätajte, že ak vlastníte chladničku s mrazničkou bez funkcie automatického odmrazovania, je nutné pravidelne námrazu odstraňovať. Pokiaľ to zanedbáte, chladnička začne spotrebovávať viac energie a chladiť s nižším výkonom.

Vedeli ste, že…

… aj tvrdá voda môže byť problémom? Vápenaté usadeniny z nej totiž spôsobujú zvýšenú spotrebu elektriny. Týka sa to hlavne rýchlovarnej kanvice, umývačky riadu, žehličky a práčky.

 

5. Šetrite vodou

Spotrebu vody môžete znížiť najmä pomocou sprchovej hlavice s nastaviteľným prietokom. Prirodzene, pomôžu aj úsporné batérie, ktoré skracujú čas na nastavenie teploty vody. A v neposlednom rade vodu ušetríte aj tým, že uprednostníte sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane.

Pamätajte, že riady najúspornejšie umyjete v umývačke. Pri ručnom umývaní sa totiž míňa až 6-násobne viac vody. S umývačkou riadu však ušetríte nielen vodu, ale aj energiu na jej zohriatie. Pokiaľ ju nemáte, tak umývajte riad v napustenom dreze.

 

6. Jazdite úsporne

V tomto smere najviac ušetríte s verejnou alebo zdieľanou dopravou. Čím viac ľudí vo vozidle, tým lepšie. Náklady na cestu sa tak rozpočítajú na viac osôb, a preto vás cesta vyjde lacnejšie. Nezabudnite ale na správny tlak v pneumatikách.

Pochopiteľne, ušetriť pohonné hmoty môžete aj správnou jazdou. A to v prvom rade znamená pokojnú a ekonomickú jazdu. Žiadne náhle zmeny rýchlosti jazdy a divoké preraďovanie rýchlostných stupňov. Na diaľnici to s rýchlosťou zbytočne nepreháňajte.

 

7. Dbajte na údržbu spotrebičov

Pravidelnou údržbou spotrebičov predĺžite ich životnosť. Pokiaľ sa vám spotrebič pokazí, skúste ho najskôr opraviť ešte predtým, ako ho vyhodíte. Často je problémom iba maličkosť, napríklad prerušený kontakt. Ušetríte si tým cestu do obchodu a peniaze za nový spotrebič.

obrázky: freepik.com
zdroj: sponzorovaný článok

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na magazíne Jobee.sk