Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

PR

7 jednoduchých tipov, ako získať nadhľad

Čas od času sa všetci stratíme vo vlastných projektoch a máme tendenciu brať si všetko príliš osobne. Kopiace sa úlohy, požiadavky a povinnosti spôsobujú, že nevidíme svetlo na konci tunela. Práve vtedy sa v nás zbierajú emócie a ak to zažívame dlhodobo, môže dôjsť k výbuchu zlosti alebo plaču. A pritom stačí tak málo… Odpoveďou na tento problém je pestovanie vlastného nadhľadu!

 

 

Humor všade, kam sa pohnete

Nie všetky situácie sú smiešne, ale v každej sa dá nájsť aspoň úsmevný moment. Na miestach, kde už máte vypestovaný interný humor, vás môže k výbuchu smiechu povzbudiť aj zdanlivo nenápadný prvok. Rozprúďte vo svojej kancelárii vietor a oblečte si niečo, čo začne veselú debatu – inšpirujte sa najlepšími sarkastickými tričkami. V tom najlepšom prípade sa k vám pridá celé poschodie a posilníte svoje vzájomné puto.

 

Začnite si písať denník

Písanie denníka
Písanie denníka

Psychológovia v poslednej dobe jednohlasne odporúčajú písanie denníka. Usporiadate si tak myšlienky, poviete veci, ktoré by ste inak dusili v sebe a keď sa zo všetkého vypíšete, budete príjemnejšie pristupovať k iným ľuďom. Pýtate sa prečo? Zamyslite sa, koľko z toho, čo rozprávate ľuďom okolo seba, tvoria sťažnosti. A teraz si predstavte, že sa posťažujete neživému objektu, na ktorý to nijako nepôsobí… Dokonalé!

 

Zamerajte sa na svoje telo a vráťte ho do prítomného okamihu.

Uvoľnite sa, pohodlne sa posaďte a zhlboka sa nadýchnite. Množstvo stresu v práci i doma sa prejavuje ako neustále napätie vo svaloch sánky, tváre, krku a ramien. Keď sa na chvíľu na tieto miesta zameriate, dokážete ich uvoľniť. Už pár minút takéhoto vedomého cvičenia vám pomôže vrátiť sa do prítomnosti. Teraz je všetko v poriadku. Pracovné úlohy boli aj budú. Vnímajte život ako plynúcu rieku a čo najviac si užívajte každý okamih. Po krátkej pauze by ste mali cítiť určitý odstup od toho, čo sa deje.

 

Zmeňte priestor, v ktorom žijete

Niekedy to musíme vziať doslova od podlahy. Nadhľad najviac potrebujeme vtedy, keď sa okolo nás a v nás nahromadí veľa myšlienok, vecí, podnetov… Až sa v nich stratíme. Využite službu na vypratávanie domu, zbavte sa balastu a začnite odznova s čistým štítom. Je to veľmi príjemné!

 

Predvídajte malé každodenné katastrofy

Veci sa kazia, keď to najmenej potrebujete. Preto si pripravte zásoby nevyhnutných maličkostí. Viete, napríklad, že až 73% ľudí nepoužíva rôznych pomocníkov, ktorých doma má, iba preto, že sa v nich vybili baterky? Nedovoľte to svojim ovládačom, svetielkam ani strúhadlám na milióny detských pasteliek a zaobstarajte si dostatok AAA batérií. Bonus navyše – fungujú aj na dovolenkách a pri výpadku elektriny. Je to ten najľahší spôsob, ako predchádzať vlastnému hnevu.

 

Pestujte kvetiny… a svoje hobby!

Pestovanie hobby
Pestovanie hobby

Nadhľad strácame aj vtedy, keď máme „všetky vajíčka v jednom košíku“. Teda, keď investujeme všetku energiu na jednom mieste. Rozložte svoju energiu tak, aby ste aj v prípade straty práce alebo rozpadu vzťahu mali pre čo ďalej žiť. Jednoducho, vytvárajte si príjemný komplexný priestor, v ktorom sa vaša osobnosť cíti skvelo.

 

Spoľahnite sa na intuíciu

Pred veľkými rozhodnutiami nás niečo akoby zablokuje a máme problém pohnúť sa z miesta. Nadhľad sa vám vráti, ak sa budete postupne učiť spoliehať na svoju intuíciu. Pýtajte sa sami seba – aký mám pocit pred touto malou voľbou? A potom si overte, či ste intuitívne vybrali dobre. Náš mozog robí veľa práce za nás bez toho, aby sme si to uvedomovali. A mnohí ľudia to nazývajú práve intuíciou. Dôverujme mu o niečo viac ako zvyčajne!

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Jobee.sk. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie na témy kariéra, motivácia a pracovný život.