Ako vplýva káva na vašu pracovnú výkonnosť a čo ďalšie pomáha
Žijeme v modernej, no stále viac v uponáhľanejšej dobe. A preto nečudo, že či už pracujete doma alebo niekde na pracovisku, mnohým klesá pracovná výkonnosť, alebo majú problémy so sústredením. Prečo je tomu tak? Ako zlepšiť pracovný výkon a sústredenie? Povieme si o tom v našom článku.
Obsah článku:
Čo vplýva na pracovnú výkonnosť a sústredenie?
Ako všetko na svete, aj sústredenie a pracovný výkon majú svoj limit. A ten časom klesá podobne, ako tomu je pri športových výkonoch. Určitý čas si ich síce môžete udržať na vysokej úrovni, potom ale v dôsledku vyčerpania dochádza k ich poklesu. Nie je preto možné udržať si 100%-nú koncentráciu v priebehu celého pracovného dňa.
Dôvodom je, že ak je mozog vyčerpaný, nie je už žiadny priestor pre efektívne riešenia. Odmieta spolupracovať. Človek iba sedí nad úlohami a nedokáže im venovať adekvátnu pozornosť. Čas pre vyriešenie úloh sa tým predlžuje, efektivita práce klesá a tým sa dostávame do časovej tiesne. Čo sa s tým dá robiť? Prinášame vám zopár užitočných tipov, ako si prácu zjednodušiť.
Privítajte ráno so šálkou kvalitnej kávy
Káva patrí k najobľúbenejším nápojom na svete a zvyčajne si ju doprajeme aj niekoľkokrát za deň. Najväčší efekt na organizmus má však ráno. Telo sa hneď „nakopne“ do nového dňa. Samozrejme, podmienkou je naozaj kvalitná káva, napríklad etiópska káva Ethiopia Sidamo.
Efekt kávy sa prirodzene zakladá na zrýchlení metabolizmu, ktorý má na svedomí najdôležitejšia zložka kávy – kofeín. Káva je ale prospešná aj iným spôsobom. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáha tiež pri prevencii rakoviny a spomaľuje starnutie pokožky. Dokonca pomáha pri chudnutí.
Tip
Pri vyššej spotrebe kávy hrozí niekedy riziko, že jedno ráno ostanete bez svojej šálky čerstvej BIO kávy. Riešením tohto problému je predplatné kávy.
Pracovné úlohy si plánujte
Vytvorte si zoznam vecí, ktoré v ten deň chcete stihnúť a jednotlivé úlohy si zoraďte podľa ich dôležitosti. Každý pracovný deň sa snažte vyriešiť aspoň jednu dôležitú úlohu a tri menej dôležité. Samozrejme, ak ich stihnete viac, tak to je len plus pre vás. Na druhú stranu sa ale naučte povedať práci aj nie. Pamätajte, že základom k dodržiavaniu pracovných zoznamov je stanovenie si reálnych časových cieľov.
Minimalizujte rušivé vplyvy
Samozrejmosťou je uprataný pracovný stôl, na ktorom by sa mali nachádzať iba pracovné pomôcky a nie napríklad včerajšie noviny. Ďalším dôležitým krokom je zbavenie sa mobilného telefónu a všetkého, čo by vás pri práci mohlo vyrušovať. Ani sociálne siete by nemali byť súčasťou vášho pracovného počítača (ak nepatria do vašej profesie).
Vyhnite sa multitaskingu
Tvrdenie o tom, že multitasking je efektívny pracovný nástroj, sa nezakladá na pravde. Lepšie je pracovať vždy iba na jednej úlohe. Naopak, multitasking (práca na viacerých úlohách naraz) výrazne redukuje výkonnosť a produktivitu. Okrem toho multitasking znižuje aj kognitívne schopnosti a dokonca aj emocionálnu inteligenciu.
Doprajte si prestávky
Práca bez prestávok je zaručeným spôsobom na zníženie pracovnej efektivity. Zákonite sa totiž skôr či neskôr dostaví vyčerpanie. Podľa mnohých štúdií je človek najproduktívnejší vtedy, ak si dopraje každú hodinu aspoň krátku prestávku – občerstvenie, pohybová aktivita, doplnenie pitného režimu…
Optimalizujte si e-mailovú schránku
Zaprataná e-mailová schránka je cestou do pracovného pekla. Jednoznačne patrí medzi najväčších žrútov času. Vyčleňte si preto na e-maily každý deň presný čas. Napríklad 30 minút ráno a 30 minút hodinu pred odchodom z práce. Medzitým si e-maily nekontrolujte. Samozrejmosťou je používanie štítkov na prehľadné triedenie pošty. Nezabudnite sa tiež odhlásiť z newslettrov, ktoré vás už prestali zaujímať.
Dbajte na kvalitný spánok
Pokiaľ chodíte do postele veľmi neskoro a ráno vstávate unavení tak vedzte, že vás nezachráni ani šálok kávy. Tu treba zmeniť životný štýl a nastaviť sa na pravidelný spánkový režim. Nedostatok spánku má totiž za následok problémy s pamäťou, pozornosťou a so spracovaním informácii.
Neskoro večer preto už nepracujte, radšej skúste relaxovať, napríklad pri dobrej knihe. Alebo si doprajte večernú prechádzku. Pred spaním nezabudnite minimalizovať všetky rušivé vplyvy, hlavne svetlo a ruch z ulice. Dôležité je aj dôkladné vyvetranie miestnosti.
obrázky: freepik.com