Čo robí a koľko zarába: Finančný analytik, klientský pracovník a úverový špecialista
Radiť ľuďom v oblasti ich osobných financií – to je súčasnej finančnej kríze dôležité a žiadané povolanie. Môžete si vybrať hneď medzi niekoľkými povolaniami podľa toho, aký druh práce vás najviac láka. Bankovníctvo bude vždy lukratívnym odborom.
V našom seriáli o pracovných pozíciách sme sa pozreli na to, čo robia a koľko zarábajú ľudia pracujúci vo finančníctve a v bankovníctve.
Obsah článku:
Finančný analytik
Máte radi matematiku a pravdepodobnosť? Plánujete si desať krokov dopredu a vychádzajú vám predpoklady? Možno vás zaujme práca finančného analytika, ktorá je ohodnotená pomerne vysoko.
Náplň práce finančného analytika
Čo robí finančný analytik:
- pripravuje štatistiky, finančné analýzy, týždenné a mesačné reporty,
- vytvára finančné plány firmy, v ktorej pracuje (spolu s kolegami a nadriadenými),
- kontroluje, či firma dosahuje svoje finančné ciele,
- komunikuje s vedením – najmä s manažérmi a riaditeľmi – o tom, ako by mohla firma dosiahnuť vyšší finančný zisk a vylepšiť svoje mechanizmy riadenia, služieb i produkcie.
Vlastnosti a schopnosti analytika
Finančný analytik by mal zbožňovať zbieranie údajov a informácií, ktoré vkladá do prehľadných tabuliek a grafov. Na základe vývoja firmy a tiež finančného trhu doma i vo svete musí vedieť predpokladať, ako sa bude ďalej vyvíjať dopyt zákazníkov a odhadnúť, o čo bude v budúcnosti záujem. Má tiež vedieť, do čoho sa oplatí investovať. Musí pracovať v Exceli a vedieť vysvetliť svoje analýzy a prognózy nadriadeným aj podriadeným. Teda z čísel vytvorí praktické informácie, ktoré poskytuje svojim kolegom.
Plat finančného analytika
Plat finančného analytika sa pohybuje od 1 300 do 2 600 eur*, v závislosti od dĺžky jeho praxe a praktického prínosu.
Klientský pracovník v banke
Prácu klientského pracovníka v banke si viete aspoň približne predstaviť, ak ste si už niekedy otvárali vlastný účet alebo žiadali o študentskú pôžičku. To je však len zlomok práce, ktorú majú títo pracovníci na starosti.
Náplň práce klientského pracovníka / poradcu
Klientskí pracovníci sa venujú aj:
- predaju bankových produktov a služieb klientom,
- otváraniu a rušeniu účtov v banke,
- realizujú finančné prevody doma i v zahraničí,
- vydávajú klientom hotovosť v domácej mene, ale aj v cudzích menách, ak napríklad niekam cestujete,
- poskytujú informácie o bankových produktoch ako sú sporiace účty, hypotéky, úvery, investičné sporenia, terminované vklady,
- vykonávajú všetky administratívne úkony, ktoré súvisia s podpisom zmlúv a poskytovaním peňazí alebo finančných produktov.
Vlastnosti a schopnosti pracovníka v banke
Klientský pracovník v banke musí v prvom rade dôkladne poznať všetky produkty a služby, ktoré banka ponúka. Musí ovládať príslušný žargón a zároveň vedieť zrozumiteľne vysvetliť obsah zmlúv a podmienky vedenia účtu či splácania úveru. Mal by byť priateľský, komunikatívny a veľmi dobre organizovaný. Zároveň by mal obľubovať administratívnu prácu a vedieť kontrolovať zmluvy a osobné údaje, aby nedochádzalo k nežiaducim omylom.
Plat klientského pracovníka v banke
Mzda klientského pracovníka v banke sa pohybuje od 1 000 do 1 800 eur*, najmä v závislosti od populárnosti banky, v ktorej pracuje. Čím väčšia inštitúcia, tým viac klientov, viac práce a vyšší plat.
Úverový špecialista
Úverový špecialista môže byť zamestnaný v banke, ale niekedy pracuje samostatne a má prehľad o ponukách všetkých bánk dostupných v danej krajine.
Náplň práce úverového špecialistu
Čo robí úverový špecialista:
- radí klientom ak žiadajú o úver – či už spotrebný, hypotekárny alebo komerčný,
- posudzuje bonitu klienta – či je schopný splácať úver, ak ho dostane,
- uzatvára zmluvy týkajúce sa úverov,
- kontroluje, či klient spláca svoj úver podľa plánu,
- ak klient nedokáže splácať úver, spolupracuje s ním na prispôsobení splátok, odklade termínov splácania a podobne,
- má prehľad o podmienkach úverov, ktoré poskytujú iné banky,
- niekedy spolupracuje aj s exekútormi, ktorí vymáhajú peniaze od klientov.
Vlastnosti a schopnosti úverového špecialistu
Ak ľudia žiadajú o úver, väčšinou sa týka veľkých životných zmien ako je sťahovanie, narodenie dieťaťa, alebo naopak, smrť v rodine, či neschopnosť ušetriť dostatok peňazí na určité životné potreby. Preto musí byť úverový špecialista dôveryhodný a empatický – pochopiť situáciu klienta a čo najviac mu pomôcť. Mal by ho baviť prieskum, aby vedel dôkladne zistiť, či je klient schopný splácať úver, o ktorý žiada. Napokon ho musí baviť matematika a musí dobre rozumieť zmluvám.
Plat úverového špecialistu
Plat úverového špecialistu sa pohybuje od 1 100 do 2 000 eur*.
* informácia o priemernej výške mzdy podľa platy.sk (február 2023)
obrázky: freepik.com