Ako riešiť problémy na pracovisku s kolegami: praktické tipy a reálna skúsenosť
Problémy na pracovisku s kolegami, ktorí intrigujú, sú skôr bežnou praxou než výnimkou. V realite sa však o tom nehovorí a často sa aj veľa mlčí. Prečo je tomu tak a aké sú dôvody?
Obsah článku:
Reakcie vedenia firmy: od nezáujmu po spoluúčasť
Vedenie firmy alebo akejkoľvek spoločnosti môže mať tri prístupy.
- Prvým je nevšímavý prístup, teda ignorovanie týchto rozbrojov. Po „buchnutí“ konfliktov často letí ten, čo konflikty nespôsoboval, ale bol takpovediac vyštvaný stálejšími kolegami.
- Druhý prístup je, že vedenie aktívne rieši rozbroje, predchádza konfliktom a vytvára opatrenia, ako je ujasnenie pracovnej činnosti, rozdelenie úloh a jasné držanie ochrannej ruky nad situáciou tak, že si „vyrývačov“ ustráži.
- Najhorší je tretí typ vedenia, ktorý je súčasťou týchto „žabomyších“ vojen – alebo teda jeden či dvaja členovia významnejších pozícií sa takpovediac „nakazia“ vyrývačskou politikou.
Kto sú stálice a prečo sú problémom?
Kto je vlastne stálica a z akého dôvodu? Zamestnanci, ktorí si skostnatene sedia na svojich pozíciách 20 alebo 30 rokov, sa naučili určitý spôsob, ako prežiť všetky turbulencie, zmeny vedenia alebo len zmeny nálad.
Vytvorili si vlastnú sieť „pešiakov“, ktorí nosia užitočné informácie, s ktorými tieto stálice vedia aktívne pracovať. Často vytvárajú v systémoch chaos a zmätočnosť v po sebe nasledujúcich pracovných krokoch kolegov alebo preberajú vedenie „mladšieho kolegu“.
Navodia príjemnú atmosféru a – ako je často zvykom – bez vyzvania alebo záujmu nového zamestnanca dostane návrh, aby si „tikali“. Tikanie na začiatku však nevytvára zdravé pracovné prostredie a býva zneužívané na devalváciu nového pracovníka.
Niektoré lukratívne pozície vytvoria taký systém, že niekto sa neudrží na pozícii ani tri mesiace, zatiaľ čo iný tam pracuje 20–30 rokov.
Fluktuanti vs. skúsení zamestnanci
Samozrejme, vždy existuje aj počet skutočných fluktuantov. No logicky – ak ide o manažérske pozície alebo práce, kde je vyžadované kvalitné stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, je málo pravdepodobné, že by sa tam fluktuanti objavovali často. Spozornieť by mal každý nový človek, ktorý sa rozhodne nastúpiť ako nováčik do firmy.
Skrytý mobbing: čo sa naozaj deje v kancelárii?
Zväčša ľudia, ktorí sú rodení „vyrývači“, pôsobia veľmi milo, aby si získali dôveru nového človeka. Často sa vypytujú na množstvo osobných otázok až prehnane dotieravo.
Poprípade kolegu „usmerňujú“ určitým potľapkávaním, poštuchávaním alebo iným gestom dominancie. Robia veci za kolegu a následne dochádza k zámene alebo výmene úloh – „nováčik“ tak vykonáva činnosti aj za staršieho kolegu.
Poskytovanie zmätočných informácií je bežná taktika, ktorá umožňuje manipuláciu pred vedením. Následne vytvárajú sieť udalostí, ktoré zapadnú do ich klamstva. Vedenie si nakláňajú rôznymi formami – koláčmi, pozornosťou alebo podlizovaním.
Neviditeľný nátlak a obmedzovanie slobody
Môžu zasahovať do súkromia alebo dokonca základných biologických potrieb – teda odopierať obedovú prestávku, skracovať jej čas alebo obmedzovať používanie WC. Síce sú to maličkosti, ale pri výkone a pohode zamestnanca sa to výrazne odzrkadľuje.
Čas, za ktorý má zamestnanec vypracovať prácu, sa môže skracovať. Kolega môže hovoriť v mene „vedenia“, aby niečo robili „spoločne“, hoci vedenie o tom vôbec nevie.
Práca často príde pár minút pred koncom pracovnej doby, a zamestnanec si ju zo studu alebo nestíhania tajne berie domov.
Drobné útoky s úsmevom: podceňovaný psychologický tlak
Možností, ako druhého ponížiť alebo mu znepríjemniť deň aj s úsmevom na tvári, je veľa. Zabúda sa však na fakt, že to znižuje efektivitu aj kvalitu práce, pretože vzniká skupina ľudí, ktorí chcú len svoje výhody.
Jeden druhému „pípnu“ pri pípačke, vzájomne sa podporujú v nesprávnych návykoch. Málo sa o tom hovorí – a predsa sa to deje.
Ako dosiahnuť zdravé vzťahy na pracovisku?
Je dôležité si uvedomiť, že jedine spoluprácou a príjemnými vzťahmi na pracovisku možno dosiahnuť kvalitné výsledky.
Nepríjemná atmosféra ovplyvňuje aj zdravotný stav a môže viesť k vyhoreniu. V dnešnej dobe by sa mali ľudia konečne naučiť spolupracovať a pomáhať si.
obrázky: freepik.com